Polární stanice v Antarktidě slaví 10 let

Polární stanice na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě, kterou postavilo PSG, oslavila v únoru 2017 desetileté výročí svého úspěšného fungování. Stanici využívají vědci z Masarykovy univerzity v Brně pro dlouhodobý výzkum významu Antarktidy.

Polární stanici tvoří hlavní budova určená pro sezonní pobyt 15 až 20 vědců. Je 21 metrů dlouhá a 11 metrů široká. Stěny má z dřevoštěpkových desek, mezi kterými je silná vrstva tvrzeného polystyrenu. Kolem budovy jsou instalovány menší kontejnery sloužící jako sklady zásob a materiálu. Vybudování stanice stálo zhruba 50 milionů korun.

Samotná stavba i její příprava byly velmi komplikované. Vlastní budova byla navržena na extrémní podmínky, zejména nárazový vítr, a to přes 100 km/hod. Před expedicí byla část budovy postavena a rozebrána, aby se eliminovaly případné nedostatky při montáži na ostrově Jamese Rosse. Následně byly v sídle PSG v Otrokovicích připraveny jednotlivé komponenty a ty poté putovaly trasou Otrokovice - Hamburk - Punta Arenas.

„Tam ale nastaly komplikace s návaznou dopravou na ostrov Jamese Rosse, poněvadž dohodnutý ledoborec se porouchal a náhradní se podařilo zajistit až za osm týdnů. Vykládka byla pro pracovní skupinu PSG extrémně náročná, protože limit, který jim dal kvůli zamrzání průlivu Prince Gustav kapitán lodi, byl drsný. Naši zaměstnanci to ale zvládli v termínu, a získali respekt chilského kapitána,“ vzpomínal Viktor Hýbner, který byl za PSG manažerem projektu.

Vědci polární stanici využívají zhruba dva až tři měsíce v roce, obvykle od ledna do března, kdy jsou v Antarktidě s ohledem na probíhající léto nejpříznivější klimatické podmínky. Výzkum je založený na dlouhodobých měřeních a má přispět k celosvětovému pochopení významu Antarktidy a její role v globální změně klimatu.

Česká republika se otevřením stanice stala 26. zemí s vlastní vědeckou základnou na kontinentu, díky ní patří mezi státy s hlasovacím právem v Antarktickém smluvním systému. Antarktida je podle tohoto systému smluv považována za nadnárodní území, které je určené pouze pro vědecké účely. Podepsalo ho 48 zemí.

Přiložené fotografie

Polární stanice v Antarktidě slaví 10 let III. Polární stanice v Antarktidě slaví 10 let

zobrazit všechny aktuality »

O skupině

PSG je moderní a dynamicky se rozvíjející skupina, která působí na trhu v České republice i v zahraničí od svého založení v roce 1924.

více »

Sponzorujeme

HC PSG Zlín

více »

Kariéra

  • KALKULANT/PŘÍPRAVÁŘ
  • PROJEKTOVÝ MANAGER
  • STAVBYVEDOUCÍ
  • Automechanik

Máte-li zájem stát se součástí našeho týmu, navštivte sekci kariéra.

Copyright © 2007-2012, skupina PSG Design a realizace ESMEDIA Interactive s.r.o